Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri

Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri

APRO MÜHENDİSLİK

Yanma sonucu ortaya çıkan duman, ısı ve gaz partiküllerinin algılanması ile erken uyarı amacıyla kullanılan hayati sistemlerdir. Tasarlanan yangın senaryosuna uygun olarak erken uyarı, kontrol ve diğer sistemlerin aktivasyonu için kullanılır. Yangın alarm sistemlerinde; genel hacimlerde kullanılan spot tipi tavan dedektörleri; dış hava şartlarında, hava sirkülasyonun yoğun olduğu yerlerde, aşırı tozlu ortamlarda ve erken uyarı ve hızlı müdahale gerektiren yanıcı parlayıcı sıvı yangınlarında kullanılamaz.

Bu sebeple; endüstriyel uygulamalar için, tesis gereklerine uygun özel sistemler kullanılmalıdır.
Kullanılan Başlıca Özel Sistemler;

• Lineer Sıcaklık Algılama: Dış hava şartlarında, hava sirkülasyonun yoğun olduğu yerlerde, aşırı tozlu ortamlarda ve yangın algılamanın zor olduğu kablo tavaları, kablo galerileri, lokal cihaz korumaları gibi uygulamalarda son derece etkili sistemlerdir. Alarm konumu belirlemek, sabit sıcaklık veya sıcaklık artış hızını ölçebilmek, çapraz doğrulama yapabilmek mümkündür.

• Hava Örneklemeli Sistem Hassas ve hızlı algılamanın önemli olduğu, telekomünikasyon odaları, server odaları, bilgi işlem odaları, data merkezleri, tarihi binalar ve müzeler gibi pek çok alanda kullanılmaktadır. Ortamdaki havanın örneklenerek, mahaldeki duman yoğunluğunun hassas bir şekilde analizini yapan sistemlerdir. Hava örneklemeli sistemler son derece yüksek duyarlı olmaları sebebi ile, çok erken uyarı sağlamaktadır.

• Alev Dedektörüleri Kıvılcım veya alevin oluşturduğu ışımanın dalga boyunu algılayan detektörlerdir. Hızlı yangın alarm bilgisinin hayati olduğu, yanıcı parlayıcı sıvı yangınları başta olmak üzere, patlayıcı ekipmanların üretildiği veya kullanıldığı Ex-Proof tesislerde sıkça kullanılmaktadır. UV, UV/IR, IR ve IR3 modelleri bulunmaktadır. 15 ms. gibi çok kısa sürelerde algılama yapabilen UV modeller mevcuttur.

HABERLER

E-Posta Listemize ÜYE OLUN