Enerji

Braunkohlekraftwerk

Termik Santraller

Fosil yakıtlı (kömür) elektrik santralleri farklı işletim birimlerinden oluşan kompleks yapılardır.

Bu yapılar içerisinde bulunan transformatörlerde, konveyör sistemlerinde, kablo kanallarında vb. oluşabilecek kısa devreler, yüksek çalışma sıcaklıkları, yanıcı madde depolama ve kömürün kendi kendine tutuşabilmesi, mekanik ekipmanlarda kullanılan yağlayıcı yağın aşırı ısınması, filtreleme sistemlerinde yabancı bir malzeme olması vb. sebeplerle yüksek yangın riski taşımaktadır.

Doğalgaz Santralleri

Doğalgaz santrallerinde kullanılan yanıcı parlayıcı gaz yüksek yangın riski oluşturur.

Yakıt depolama alanları, gaz ve buhar türbinlerindeki aşırı ısınma ve sürtünme, gaz sızıntıları, kablo kanallarında transformatörlerde veya server odalarında oluşabilecek kısa devreler, elektriksel arklar vb. sebepler risklerden bazılarıdır.

dg-santrali
hes

Hidroelektrik Santralleri

Hidroelektrik santrallerde, suyun potansiyel enerjisi önce kinetik enerjiye sonra da elektrik enerjisine çevrilir. Dünyanın elektrik enerjisinin büyük bir kısmı bu santrallerden karşılanmaktadır.

Santral içerisinde bulunan, türbin yatakları, türbin jeneratörleri, transformatörlerdeki yağın aşırı ısınması, elektronik ekipmanların bulunduğu alanlardaki kısa devreler ve arklar, kablo galerilerindeki riskler, yakıt depoları ve oluşabilecek sızıntılar vb. riskler yangın ihtimalini oluşturmaktadır.

Jeotermal Santralleri

Yeraltında magmada depolanmış yüksek sıcaklık ve basınca sahip ısı enerjisine jeotermal enerji denmektedir. Yeraltından çıkan bu sıcak su ise bazı buhar türbinleri vasıtası ile elektrik enerjisine dönüştürülmektedir.

Isı çevriminde kullanılan akışkanın yanıcı bir gaz olması, gaz sızıntısı, yakıt depolama alanı, elektriksel ekipmanlarda ve kablo kanallarındaki kısa devreler ve arklar vb. yangın riski oluşturmaktadır.

jts
bgs

Biogaz Santralleri

Organik bazı atıkların oksijensiz ortamda fermantasyonu sonucu ortaya çıkan biogaz yenilenebilir doğalgaz olarak da adlandırılabilir. Gazlarda bulunan kimyasal enerji yakılarak ısı enerjisine dönüştürülebilmekte ve oluşan bu ısı birçok alanda kullanılabildiği gibi, bir gaz motorunda yakılarak elektrik üretiminde de kullanılabilir. İçeriğinde yüksek oranlarda metan gazı bulunan biogazlar yüksek yangın riski oluşturmaktadır.

Bioenerji elektrik sistemlerinde bulunan gerilim odaları, jeneratörler, gaz motorları, trafoları, kablo ve diğer elektriksel elemanlardaki arklar ve kısa devreler vb. bu risklerden bazılarıdır.

Rüzgar Enerji Santralleri

Rüzgarın kinetik enerjisini, elektrik enerjisine dönüştüren cihazlardır. Rüzgar enerji santrallerinde bulunan jeneratör, kontrol ünitesi, dişli kutusu ve şaftlardaki muhtemel elektriksel ve mekanik arızalar yüksek yangın riski oluşturmaktadır.

Rüzgar türbinlerinin ana gövdesindeki, jeneratör, kontrol ünitesi, dişli kutusu vb. cihazlarda özel cihaz koruma sistemleri uygulanmaktadır.

res

HABERLER

E-Posta Listemize

ÜYE OLUN