Sulu Yangın Söndürme Sistemleri

Sulu Yangın Söndürme Sistemleri

APRO MÜHENDİSLİK

Sulu yangın söndürme sistemleri ; Söndürme sistemlerindeki en etkili akışkan olan suyun kullanıldığı sistemlerdir. Su soğutma, boğma ve perdeleme özellikleri ile son derece etkili bir söndürücüdür.

https://a-pro.com.tr/sulu-yangin-sondurme-sistemleri-ankara/ 

tıklayın

Suyun kullanıldığı sistemler:

• Sprinkler Sistemleri
• Sprey Soğutma Sistemleri
• ESFR Sistemleri
• Su Sisi Söndürme Sistemleri
• Yangın Pompaları
• Yangın Dolabı ve Hidrant Sistemleri

Sulu Yangın Söndürme Sistemleri

Sprinkler sistemleri;

Sulu yangın söndürme sistemlerinde kullanılan bu yöntem ,bir yangın fıskiyesi sistemi, üzerine su fıskiyelerinin bağlı olduğu bir su dağıtım borusu sistemine yeterli basınç ve akışkan sağlayan bir su tedarik sisteminden oluşan aktif bir yangın koruma yöntemidir.

Sprey soğutma sistemleri ;

Sulu yangın söndürme sistemlerinde kullanılan bu yöntem ,Trafo soğutma sistemlerinde yüksek kafa basıncı ve küçük orifis değerleri (K=M20 ile M30) kullanılması ile neredeyse düşük basınçlı su sisi sistemi oluşmaktadır. Oluşan bu düşük basınçlı su sisi sprey sistemi trafo gövdesinden yayılan ısıyı çok hızlı bir şekilde emerek anında soğutma işlemini gerçekleştirmektedir. Isıyı emen suyun buharlaşması trafo çevresinde boğma etkisi de yaratarak oksijen seviyesinin düşmesini sağlamaktadır. Trafo soğutma sistemlerinde kullanılacak olan boru ve fittings malzemelerinin galvanizli olması önerilmektedir. Ayrıca trafonun yer değiştirilebilme gereksinimi göz önüne alınarak boru bağlantı elemanlarının yivli malzemeden olması önerilmektedir.

ESFR sistemleri

Sulu yangın söndürme sistemlerinde kullanılan bu yöntem, tip sprinklerler, özel deflekiör yapısı,çabuk eriyen tip dedektör yapısı ve standart üstü genişliğe sahip orifis ölçüsüyle, yüksek momentuma sahip su damlacıkları oluşturarak, yangın anında etkin ve hızlı bir söndürme işlevini gerçekleştirmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma sprinklerli söndürme sistemleri arasında ESFR tip sprinklerli söndürme sistemlerinin yerini ve işlevsel özelliklerini ortaya koymayı amaçlamaktadır.

Su Sisi Söndürme Sistemleri

Sulu yangın söndürme sistemlerinde kullanılan bu diğer yöntem Su Sisi Sistemleri, Sprinkler sistemlerinin neredeyse % 10’u gibi düşük kapasitede yangın pompası ve su deposu kapasitelerine ihtiyaç duyması, küçük boru çapları, suyun verdiği zararların minimuma inmesi, kullanıldığı mekanların projelendirmesinde ve alan kullanımlarında sağladığı olanaklar gibi avantajlarıyla son yıllarda öne çıkmaktadır.

Yangın Pompaları

Sulu yangın söndürme sistemlerinde kullanılan bu diğer yöntem , Sulu söndürme sistemlerine basinçli su saglayan, anma debi ve anma basinç degeri ile ifade edilen pompalardir. Pompalar, kapali vana (sifir debi) basma yüksekligi anma basma yüksekligi degerinin en fazla %140i kadar olmali ve %150 debideki basma yüksekligi, anma basma yüksekliginin %65inden daha küçük olmamalidir. Bu tür pompalar, istenen basinç degerini karsilamak kosuluyla, anma debi degerlerinin %130u kapasitedeki sistem talepleri için kullanilabilir.

Yangın Dolabı ve Hidrant Sistemleri

Sulu yangın söndürme sistemlerinde kullanılan bu diğer yöntem , Yangın hidrantları yeraltı ve yerüstü olarak üretilir. TS 2821 e göre dizayn edilmiştir.Hidrantlar arası uzaklık çok riskli bölgelerde 50 m, riskli bölgelerde 100 m, orta riskli bölgelerde 125 m ve az riskli bölgelerde 150 m alınır.Normal şartlarda hidrantlar, korunan binalardan ortalama 5 ilâ 15 m kadar uzağa yerleştirilir.

HABERLER

E-Posta Listemize ÜYE OLUN