Petrokimya Sanayi

petrol

Petrokimya Sanayi

Petrokimya sektörü, nafta, LPG, gas oil gibi petrol ürünleri veya petrol gaza dayalı temel girdileri kullanarak plastik, lastik, elyaf hammaddeleri ve diğer organik ara malları üreten, geniş bir üretim yelpazesine sahip, büyük ölçekli, sermaye ve teknoloji yoğun bir sektördür.

Birçok endüstriye hammadde sağlayan petrokimya sektörünün üretim sürecinde kullanılan ve depolanan maddeler yanıcı, patlayıcı ve zehirli maddelerdir. Bu nedenle bu sektörde yangın, patlama ve kimyasal sızıntı şeklinde kazalar sıklıkla yaşanmakta ve bu kazaların sonuçları çevre, insan hayatı ve maddi kayıp açısından çok büyük boyutlara ulaşabilmektedir.

İçlerinde parlayıcı ya da yanıcı sıvı, ya da parlayıcı gaz bulunan boru hattı, reaktör, depolama tankı ya da benzeri proses ekipmanlarının hasara uğraması sonucu, bu malzemelerin dışarı çıkması, kapalı tank veya hat içerisinde bulunan çok miktardaki yanıcı ve patlayıcı kimyasal maddenin herhangi bir kaçak, boru çatlağı, vana/conta sızıntısı vb. nedenlerden sızması sonrası tutuşması, LPG basınç altında sıvılaştırılarak taşınması ve depolanması sonuçları son derece yıkıcı olabilecek yangın ve patlama riski taşımaktadır.

HABERLER

E-Posta Listemize

ÜYE OLUN